Сатенбаева Дамира Бекетовна Қазақ тілі мен әдебиеті пәні мұғалімі

Сатенбаева Дамира Бекетовна
Қазақ тілі мен әдебиеті пәні мұғалімі
«Педагог-зерттеуші»
Еңбек өтілі – 18 жыл
Ашық сабақ жоспары
Бөлімнің атауы: Абайды оқы, таңырқа! | Мектеп: «№46 орта мектебі» КММ | ||||||||
Күні: 28.11.2019 | Мұғалімдердің аты-жөні: Сатенбаева Дамира Бекетовна | ||||||||
Сынып: 5-«А» Пәні:қазақ әдебиеті | Қатысқандар: | Қатыспағандар: | |||||||
Сабақтың тақырыбы | |||||||||
Өткізілу формасы | TeamTeaching – командалық оқыту | ||||||||
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме) | 6.1.2.1 әдеби шығармада көтерілген әлеуметтік-қоғамдық мәселені идеясы арқылы түсіндіру 6.2.1.1 шығарма композициясындағы белгілі бір эпизодтың алатын маңызына негіздеме жасау | ||||||||
Сабақ мақсаттары | Барлық оқушылар орындай алады: « » шығармасында көтерілген мәселені анықтап, ойын білдіреді. | ||||||||
Оқушылардың көпшілігі орындай алады: шығарманың идеясын анықтауда эпизодтарды талдай отыра, құндылығына баға береді. | |||||||||
Кейбір оқушылар орындай алады: шығарма идеясын анықтауда нақты дәлелдер келтіре отырып, әлеуметтік-қоғамдық мәселелермен байланыстырады, шығармашылықпен жұмыс жасайды. | |||||||||
Бағалау критерийі | 1.Идеясы арқылы шығармада көтерілген әлеуметтік-қоғамдық мәселені анықтайды 2.Әңгіменің идеясын, әлеуметтік-қоғамдық мәселені анықтайды;шығарманың құндылығына баға береді. 3.Шығарма композициясындағы белгілі бір эпизодтың алатын маңызына негіздеме жасау | ||||||||
Тілдік мақсаттар | Оқушылар орындай алады: «ПОПС», «Балық қаңқасы», «Екіжақты күнделік», «Түсіндірме кестесімен жұмыс» кестелерін, жазбаларды толтырады. | ||||||||
Пәнге қатысты сөздік қор мен терминдер:поэзия, лирика, өлең құрылысы, дарындылық т.б. | |||||||||
Диалог құруға/шығарма жазуға арналған пайдалы тіркестер: Менің ойымша........... Себебі мен оны былай түсіндіремін............ Оны мен былай дәлелдеймін.................... Осыған байланысты қорытындыға келдім.......... | |||||||||
Талқылауға арналған сұрақтар: Үзіндідегі кейіпкер қандай? Өлең жазушыға ақын қандай кеңес береді? | |||||||||
Не себепті ..... деп ойлайсыз? Не себепті ақын өлеңге жоғары талап қояды? Не себепті замандас ақындарға кеңес береді? | |||||||||
Құндылықтарға баулу | зайырлы қоғам және жоғары руханият, тарихтың, мәдениет пен тілдің ортақтығы | ||||||||
Пәнаралық байланыс | музыка, қазақ тілі, тарих | ||||||||
Алдыңғы оқу | Абайдың өмірбаянын, шығармаларын біледі. | ||||||||
Жоспар | |||||||||
Жоспарланған уақыт | Жоспарланған жаттығу түрлері | Ресурстар | |||||||
Сабақтың басы 8 мин | Ұйымдастыру кезеңі І.Топ таныстырылымы 3 мин (Абай өлеңдері арқылы топтастырылады) ІІ. Жағымды көңіл-күй туғызу 3 мин «Желсіз түнде жарық ай» әнін тыңдап, қиял әлеміне саяхат жасайды. Әнді тыңдап болған соң, «Үзбей жазу» тәсілі бойынша қиялдарын 1 минут ішінде жазып шығады. ІІІ. «Сәлемдеме хат» әдісі арқылы өткен тақырыпты пысықтау 2 мин
(Шәкәрім, Ақылбай,Мағауия,Көкбай,Әріп)
| Аудиотаспа «Желсіз түнде жарық ай»әні Дорбадағы сұрақтар | |||||||
Сабақтың ортасы 25 мин | 1.«Галереяға саяхаттау» тәсілі 3 Шота Уәлиханов, Шәкен Айманов, Әбілхан Қастеев, Әміре Қашаубаев, Құрманғазы Сағырбайұлы, Абай Құнанбаев жайлы айтады. «Талант», «дарындылық» ұғымдарын ашады. 2.Сабақтың тақырыбы, мақсаты, жетістік критерийлері таныстырылады. 2 мин. 3.«Мен жазбаймын өлеңді ермек үшін» өлеңін «Өлең эстафетасы» тәсілі арқылы тізбектей жатқа оқу 4.Сөздікпен жұмыс 2 мин. 5.Негізгі мағынаны ажырату 7 мин. 1-тапсырма «Мен жазбаймын өлеңді ермек үшін» өлеңін талдау 1-топ «Екі түрлі түсініктеме күнделігі» тәсілі арқылы шығарма композициясындағы белгілі бір эпизодтың алатын маңызын талдайды.
Бағалау дескрипторлары:
ҚБ 20 СӨЗБЕН ЖЕДЕЛХАТ 2-топ «ПОПС» тәсілі Өлеңнің әлеуметтік-қоғамдық жүгі қандай?
Бағалау дескрипторлары:
3-топ Балық қаңқасы Абайдың өнерлі інісіне айтқан ақылы
ҚБ Екі жұлдыз, бір тілек 4-топ Абайға хат жазу Автор өзінің өлең жазудағы мақсатын «Жаздым үлгі жастарға бермек үшін» деп өзі көрсеткендей, сендер ұлы ақынның өлеңінен қандай үлгі алдыңдар? Өлең мазмұнынан мысалдар келтіре отырып, көркемдегіш құралдарды қолданып, авторға хат жазыңдар. Бағалау дескрипторлары:
ҚБ «Қызық. Қиын. Құнды | Слайдтан ұлы тұлғалардың суреттері көрсетіледі Слайдтан видео көрсетіледі. Слайд Слайд Слайд Слайд Слайд Слайд Слайд Слайд | |||||||
Сабақтың соңы 7 мин | «Ой сүзгі» тәсілі арқылы кері байланыс беру. 1.Ұстаным. Шығарманы оқығаннан кейін менде қалыптасқан ұстаным... 2. Талдау.Мәселені былай талдадым... 3. Салыстыру. Келесідей салыстыру жүргіздім... 4.Бағалау. Шығарманың құндылығына осылай баға бердім... 5. Қорытынды. Мынадай қорытындыға келдім... Үй тапсырмасы: А.Өлең құрылысына талдау. В.Оқулықтың 53-бетіндегі жазылым тапсырмасы 1 орындау. С. Бүгінгі оқырмандар атынан ақынға хат жазу. | ||||||||